Niekoľko rád do roka 2016

Témy: autorský honorár,blog,daň z príjmov,Daňové a odvodové tipy,dôchodok,sociálne poistenie,SZČO,zákon o športe,zdravotné poistenie

Je tu Nový rok 2016 a tu niekoľko rád pre Vás.

Ak máte živnosť, nájdite si popri živnosti zamestnanie na malý úväzok, povedzme na hodinku denne. Zo živnosti tak nebudete na zdravotné poistenie platiť 60 eur mesačne ale len to čo vám vyjde z daňového priznania. Ak máte zo živnosti stratu, tak nebudete platiť zdravotné poistenie vôbec.

Nový živnostník je poistený v Sociálnej poisťovni najskôr až od 1.7. roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa otvorila živnosť. Ak požiadate o odklad podania daňového priznania, poistenie v Sociálnej poisťovni vznikne až od 1.10.

Je výhodné živnosť prerušiť. Počas prerušenia  sa do Sociálnej poisťovne neplatí ani sa nič nedopláca dodatočne.

Rovná daň je späť. Žiaľ len pre ľudí s autorskými honorármi. Všetky honoráre sú od roka 2016 zdanené zrážkovou daňou 19%. Bez ohľadu na ich výšku. A neplatia sa z nich žiadne odvody. Autori a umelci sa naviac môžu rozhodnúť, či využijú tento spôsob zdanenia alebo formu tzv. aktívnych alebo pasívnych príjmov. Každý spôsob má svoje výhody, treba si správne vybrať.

Lepšie sa budú mať aj „čistí kapitalisti“. Sociálni demokrati aj im od roka 2016 schválili rovnú daň 19% bez ohľadu na výšku príjmu z kapitálového majetku.

Začnite sa konečne hýbať - staňte sa profišportovcom. Tri roky nebudete platiť sociálne odvody a nebudete z príjmov platiť ani zdravotné poistenie.

Máte s.r.o.-čku a neviete si vybrať zisk bez platenia zdravotných odvodov? Firmu zrušte. Z podielu na likvidačnom zostatku sa po novom  zdravotné odvody neplatia. Že nie ste blázon aby ste rušili zavedenú firmu? Presne tak, založte si „bokovku“, zisk prelejte do nej a dajte ju do likvidácie.

Nedávno sa zaviedol minimálny dôchodok. Ak doteraz platilo, že výška dôchodku je cca 50% predošlej hrubej mzdy, tak minimálny dôchodok môže byť vyše 150% hrubej mzdy. Ak je to možné, treba si správne „nastaviť“ vymeriavací základ. Odporúčam 220 eur mesačne.

Posledná rada. Ak nad týmto článkom krútite hlavou, poznačte si v kalendári zelenou fixkou 5. marec 2016. Už o rok tu môže byť rovná daň a spravodlivé odvody pre všetkých. Ak tak rozhodnete.

P.F.2016

Odpovedám do 24 hodín,v priemere za 4 hodiny

 Diskusia je uzamknutá.

Rozšírte svoju registráciu a získajte prístup do diskusie. Položte svoju otázku Jozefovi Mihálovi.