Kniha DÔCHODKY: Úvod

Témy: dôchodok,sociálne poistenie

*

ÚVOD

Túto knižku ste si kúpili alebo požičali od kamarátky vo viere, že vám pomôže získať čo najlepší - teda čo najvyšší dôchodok. A tak sa aj stane, pokiaľ pochopíte, že nečítate žiadnu beletriu ani oddychovú literatúru a budete čítať pomaly a sústredene.

Aby to šlo ľahšie, ponúkam vám v úvode návod, ako sa v knihe orientovať a čo kde nájdete.

Knihu začnite čítať od prvej kapitoly. Získate úvodný prehľad o jednotlivých druhoch dôchodkov. Začnete pomaličky a postupne chápať, že pre priznanie dôchodku je dôležitý akýsi dôchodkový vek a doba dôchodkového poistenia. Tu sa prvýkrát stretnete so záhadnými pojmami osobný mzdový bod, dôchodková hodnota, či dobrovoľné dôchodkové poistenie. Ak chcete mať dobrý dôchodok, začnite si tieto pojmy vštepovať.

Pokračujte druhou kapitolou. Pri jej čítaní si naozaj nájdite čas, pokojné miesto a sústreďte sa. Odporúčam čítanie so skúsenejšou kolegyňou či s niekým, kto sa v dôchodkovom systéme aspoň trochu vyzná, Ideálne s vašou mzdovou účtovníčkou. V druhej kapitole sú podrobne vysvetlené všetky tie dôležité a romanticky znejúce pojmy, ako napríklad všeobecný vymeriavací základ ,-)

Kapitoly tri, štyri, päť a šesť sú venované jednotlivým druhom dôchodkov. Ak vás nezaujíma invalidný dôchodok, pokojne kapitolu 5. preskočte. A ak chcete ísť do predčasného dôchodku, pozorne čítajte kapitolu 4.

Siedma kapitola má zmysel možno pre tretinu ľudí, ktorí v blízkom čase pôjdu do dôchodku. Minimálny dôchodok po posledných úpravách zasahuje čoraz viac ľudí a nezaškodí, ak pochopíte ako to funguje.

Určite by ste pri čítaní nemali vynechať kapitolu 10. - najmä aby ste za pomoci kapitoly 10.1 vedeli, ako získať informácie o vašom individuálnom účte poistenca. Teda o tom, aký dôchodok môžete predbežne očakávať.

Druhému pilieru sa v knihe venujeme len okrajovo a stručne, a to v kapitole 11.

Posledná 12.-ta kapitola je slovníčkom pojmov, kde nájdete ich stručné zhrnutie s odkazom na jednotlivé kapitoly a podrobnejší výklad.

*

Ak napriek tejto knihe potrebujete osobnú pomoc a rady pri získaní čo najlepšieho dôchodku, zaregistrujte sa na mojej stránke www.relia.sk a zvoľte registráciu s prístupom "Profesionál". Získate tak možnosť položiť mi otázky, na ktoré vám rád odpoviem. Upozorňujem, že táto služba je spoplatnená, čas je to najvzácnejšie čo mám, respektíve nemám...

*

Chcem sa poďakovať tým, čo pomohli vzniknúť tejto knihe – najmä spoločnosti Arwakan s.r.o. za dlhoročnú spoluprácu pri príprave publikácií a seminárov, expertovi na dôchodky Antonovi Jobekovi za cenné rady a korektúry, tlačiarni KO & KA (K-PRINT), jej zamestnancom a majiteľom za výrobu knihy. A najviac mojej rodine za podporu, trpezlivosť a pomoc a všetkým vám za vašu stálu priazeň ,-)

Napísané v lete 2020, Jozef Mihál

Upozornenie: Obsah zodpovedá právnemu stavu platnému k 1.9.2020 tak, ako bol známy k 31.8.2020. Dôchodkový vek v knihe uvádzame pri predpoklade schválenia novelizácie zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.11.2020.

*

Odpovedám do 2-3 dní,v priemere za 31 hodín ... letný režim, súrne otázky označte slovom SÚRNE hneď v úvode.

 Diskusia je uzamknutá.

Rozšírte svoju registráciu a získajte prístup do diskusie. Položte svoju otázku Jozefovi Mihálovi.

Pozri 'Dôchodky (2020)' v obchode