Štrajk podnikateľov

Zdravotné sestry v Žiline dali hromadné výpovede. Výsledok? Na nátlak ministra odstúpil riaditeľ nemocnice. Lyžiari Žampovci sa posťažovali na slabé financovanie – a už ich rieši sám premiér Fico.

Majitelia malých s.r.o.– čiek budú o týždeň platiť daňové licencie 480 či 960 eur – a ani pes po nich neštekne.

Pri všetkej úcte k zdravotným sestrám a ich práci - čo by na to povedali ak by sa ich čistý príjem zrazu znížil o 80 eur mesačne?

Alebo čo by robili hocijakí zamestnanci nejakej firmy, ak by im štát zvýšil dane o 40 eur mesačne. Alebo keby im o túto sumu zamestnávateľ znížil plat. Čo by robili – nenechali by to tak a pod vedením odborov by štrajkovali.

Vláda Roberta Fica však veľmi dobre vie, že žiaden štrajk malých a stredných podnikateľov sa konať nebude. A tak im nakladá stále viac. Z čoho má zaplatiť daňovú licenciu, či 480 alebo 960 eur podnikateľka, ktorá je tri roky na materskej a firma, v ktorej sa zamestnáva ako samoživiteľka, zatiaľ stojí?

Ako zaplatí daňovú licenciu človek, ktorý si založil firmu pár rokov pred dôchodkom, pretože ho už nikto nebol ochotný zamestnať – a hanbil by sa sám pred sebou, ak by šiel na úrad práce?

Z čoho má zaplatiť daňovú licenciu stavebná firmička, ktorá dodávala služby pre Váhostav a ten jej nezaplatil ani nikdy nezaplatí?

Malí a strední podnikatelia sú oporou každej ekonomiky, aj slovenskej. Majú pravdu tí, čo hovoria – kórejský investor svoje montážne dielne raz presunie inde – ale my tu zostaneme. Majú pravdu aj tí, čo hovoria – my od štátu nič nechceme, len nech nám štát dá pokoj.

Vláda Roberta Fica však veľmi dobre vie, že malí a strední podnikatelia nie sú jej voličmi. To nie sú ľudia, ktorých si kupuje sociálnymi balíčkami ani „veľkopodnikatelia“ ktorým rozdáva štátne zákazky a eurofondy. A tak im veselo nakladá. Raz sú to vyššie poplatky, potom vyššie odvody, vyššie sadzby daní, zhoršenie možností odpisovania majetku a strát z minulých rokov. Daňové licencie sú čerešničkou na torte. Podnikateľ musí daňovú licenciu zaplatiť aj keď jeho firma nevykonáva činnosť. Zaplatiť aj keď je objektívne v strate pretože v čase poklesu zakázok neznížil svojim zamestnancom platy.

Mimochodom, kam idú tie stále zvyšujúce sa dane, odvody, poplatky? Všimli ste si, žeby sa za tie tri roky Ficovej vlády zlepšilo napríklad zdravotníctvo? Ja nie.

*

Napísané pre HN, 25.3.2015Ďalšie články v kategórii Blog

18.08.2016 ZÁKONNÍK PRÁCE 2016 + Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála
17.08.2016 Povinnosti mzdovej účtovníčky pri uzávierke roka 2016 a legislatívne zmeny vo mzdovej učtárni k 1.1.2017
17.08.2016 9.7 DOBROVOĽNÍCI V ŠPORTE
17.08.2016 Dane a odvody z autorských honorárov
17.08.2016 9.6 DANE A ODVODY ŠPORTOVCOV
17.08.2016 Dane a odvody z autorských honorárov
17.08.2016 9.5 ZMLUVA O PRÍPRAVE TALENTOVANÉHO ŠPORTOVCA